Przejdź do głównej zawartości

Polecane

|Recenzja serialu| House of Cards

      Odkąd mam Netflixa seriale stały się moją pasją. Spędzam na ich oglądaniu naprawdę sporą część dnia. Na szczęście robię dużo rzeczy w trakcie oglądania, no cóż... Mulititasking to chyba moje główne uzależnienie 😉      O tym serialu było głośno i ja oczywiście zastanawiałam się, czy jest on naprawdę tak dobry. Nie spodziewałam się niczego wielkiego, bo w końcu serial o polityce... Czy ja wiem? Staram się unikać takich tematów w swoim otoczeniu. Okazało się, że kompletnie nie miałam racji. *     *     *      Serial składa się z 6 sezonów . Każdy po 13 odcinków (z wyjątkiem ostatniego, który ma ich zaledwie 8, ale ostatni sezon w ogóle jest wyjątkowy). Odcinki mają po ok. 52 minuty , co daje nam ponad 63 godziny .      Powstawał on w latach 2013 - 2016 i legalnie obejrzeć możemy go wyłącznie na Netflixie.      Farncis Underwood jest wysoko postawionym człowiekiem. Z pozoru wydaje się, że to nie on rządzi w polityce. Prawda jest taka, że ten geniusz wie za jakie sznurki pociągnąć,

Jak się uczyć - Benedict Carey

Czym prędzej rusz głową i kup tę książkę, jeśli tylko chcesz uczyć się szybciej i skuteczniej. DANIEL COYLE
Najlepsza,najnowocześniejsza bestsellerowa książka o tym, jak, gdzie i kiedy się uczyć, by osiągnąć trwałe i spektakularne wyniki.

To nie jest książka dla kujonów.
Przygotuj się na rewolucyjne metody zapamiętywania!

     Od małego wmawia się nam, że skuteczna nauka to przede wszystkim żelazna dyscyplina, odpowiednie miejsce do wkuwania, cisza (żadnej muzyki!) i wyrobione nawyki. Podobno tylko w takich warunkach jesteśmy w stanie przygotować się do egzaminu, opracować prezentację na zebranie w pracy czy do perfekcji opanować grę na instrumencie.

     A jeśli wszystko, co do tej pory słyszeliśmy a temat metod uczenia się, to bzdury? Jeśli istnieją sposoby na skuteczną naukę i zapamiętywanie, które wymagają od nas mniejszych poświęceń?

Ta książka to rewelacja. Żyję na tym świecie od pięćdziesięciu czterech lat, ale poczułam, że dopiero teraz poznałam instrukcję obsługi własnego mózgu. MARY ROACH

     Dlaczego warto zmieniać miejsca, w których się uczymy? Dlaczego zaglądanie na Facebooka i przerwy w trakcie nauki są bardzo pożyteczne? Jak sen wpływa na skuteczność uczenia się? Czy ostre zakuwanie na dzień przed sprawdzianem to zły pomysł? Czy istnieje przepis na sukces w długofalowym przedsięwzięciu twórczym? Dlaczego oblewamy egzaminy mimo świetnego przygotowania i jak temu zaradzić?

     Napisana z werwą i poczuciem humoru, książka obala mity na temat uczenia się i przedstawia najnowsze badania naukowe. Czasem wystarczy niewielka zmiana w naszych przyzwyczajeniach, aby osiągnąć sukces. Koniec ze ślęczeniem nad książkami po nocach i wkuwaniem nieprzebranych ilości materiału!

*     *     *

     Ta książka postawiła moje spojrzenie na naukę do góry nogami! Zawsze powtarzano mi, że ważna jest systematyczność, żeby uczyć się zawsze w tych samych godzinach, codziennie powtarzać to, czego nauczyliśmy się tego dnia w szkole... Zawsze przy biurku, w zupełnej ciszy i skupieniu, bez przerw, bo mogą dekoncentrować.

     Okazuje się, że to wszystko to zwykłe mity, które nie tylko nie wspomagają uczenia się, ale nawet w pewnym stopniu utrudniają ten proces! Autor odpowiada na wiele takich stereotypów, opierając się na badaniach, które skrupulatnie nam przedstawia. Rozwiewa wszelkie nasze wątpliwości.

"Uczenie się to ciężkie zajęcie. Myślenie też. Męczy nas, tak jak i praca fizyczna, choć w nieco odmienny sposób, i wyczerpuje siły większości z nas w podobnym tempie."

     Okazuje się, że lepiej jest nie uczyć się kilka godzin, ale robić częste przerwy, chociażby po to, żeby sprawdzić maila. Przydatne są też drzemki w czasie dnia i... zapominanie! Dość istotna jest też ciągła zmiana stanowiska, przy którym się uczymy. Okazuje się bowiem, że jeśli zmieniamy środowisko, np. wychodząc pouczyć się do parku, na taras albo do kawiarni, łatwiej jest nam później przywołać wiadomości na podstawie wspomnień, np zapachu kawy, który poczuliśmy kiedy powtarzaliśmy całki...

*     *     *

Znalezione obrazy dla zapytania Benedict Carey
     Książka warta przeczytania. Zdecydowanie mnie zainspirowała i trochę połechtała mojego wewnętrznego lenia i brak samodyscypliny, pokazując, że wcale nie trzeba uczyć się codziennie, a nawet lepiej na tym wyjdziemy, jeśli rozłożymy naukę w czasie i uprzyjemnimy sobie ten proces jakąś fajną muzyką! Wszystko oczywiście w ramach rozsądku.

     Jedyny minus jest taki, że zdecydowanie nie nadaje się ona do czytania przed snem, na "odprężenie". Mimo wszystko, żeby ja zrozumieć musimy poświęcić jej czas i skupić się nad nią. Jest w niej pełno czysto naukowych terminów, np. w pierwszych rozdziałach poświęconych budowie i działaniu naszego mózgu, czy kolejnym rozdziałom, w których jesteśmy zasypywani masą ważnych faktów i mądrych eksperymentów.

Autor: Benedict Carey
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 341
Rok powstania: 2014

   Domena

Komentarze

Popularne posty